«Українські юристи ні в чому не поступаються зарубіжним колегам…»

Українська юридична компанія INCOLANSE, яку заснувала і очолює адвокат Ольга ДРАЧЕВСЬКА, давно і активно співпрацює з європейськими та міжнародними організаціями. Який досвід могла б перейняти Україна у зарубіжних партнерів?

– Думаю, ми ні в чому не поступаємося закордонним компаніям у плані ведення бізнесу, а в деяких випадках навіть навпаки – перевершуємо. Справа в тому, що в роботі нам часто доводиться стикатися з безліччю проблем, не притаманних іншим країнам, але які в надлишку присутні в Україні. Уявіть двох гладіаторів: один для боротьби з левом озброєний гострим, наче лезо, мечем і міцним щитом, а інший – лише дерев’яною палицею. Вгадайте, хто з цих двох – український юрист? Відповідь очевидна. Тому багато в чому ми сильніші і витриваліші, оскільки здатні виходити переможцями навіть із найнесприятливіших ситуацій.

– Із якими труднощами в українському законодавстві та судочинстві Вам довелося зіткнутися в своїй практиці?

– Відповідь на це питання якраз пояснить, чому український «гладіатор» так бідно захищений і йде на ворога майже голими руками. Вся справа в труднощах, які створює недосконала законодавча база нашої держави. Одна з головних проблем – це подвійність законодавства. Через те, що урядом приймалися закони і правові акти, які суперечать один одному, створюються ситуації, коли кожен дозволяє собі використовувати їх на свій розсуд. При цьому, природно, залишаючись у виграші. Ще одна проблема, витоки якої – в менталітеті та психології, – «презумпція винності». У розвинених країнах світу презумпція невинності – це основоположний принцип кримінального права. В Україні він також прописаний, тільки реальність кардинально протилежна ідеї. Насправді, наш судовий процес побудований на тому, щоб довести невинність підсудного, в той час як саме звинуваченням слід доводити його провину. Простіше кажучи, людина спочатку винна, а її захисник протягом усього суду повинен довести зворотнє. У країнах, де цей принцип є непорушним, сторона обвинувачення весь судовий розгляд висуває звинувачення, а сторона захисту лише спростовує їх.

Наступний камінь спотикання – виконання судових рішень. Наші суди є початковим етапом досягнення правосуддя. На винесенні судом позитивного рішення всі тяготи не закінчуються, оскільки на шляху постає проблема виконання даного рішення. Саме через недосконалий процесуальний порядок роботи Державної виконавчої служби Україна вже посіла п’яте місце в Європі за кількістю звернень до Страсбурзького суду.

– Якщо брати не тільки законодавчу базу, яке Ваше бачення розвитку України в цілому?

– Насамперед, необхідно вирішити основні проблеми в законодавстві та судочинстві шляхом перегляду суперечливої законодавчої бази і, безумовно, почати дотримуватися основних прописних істин права. Що стосується реалізації судових рішень, то можна використати досвід Франції, Бельгії, Нідерландів та інших країн, де їх здійснення покладено на приватних виконавців.

Насправді, наша держава має великий потенціал у плані кваліфікованих фахівців. Давно відомо, що українські таланти в IT-технологіях, юриспруденції, менеджменті, науці мають колосальний успіх у міжнародних компаніях. І лише несприятливі умови роботи і життя в Україні змушують їх залишити батьківщину. Але саме на інтелектуально розвинених, обдарованих людей ми можемо зробити ставку. Для цього Україна повинна надавати можливості. Необхідно створити позитивний клімат для повернення й активної діяльності особистостей, які здатні провести реформи, просунути її на більш високий рівень у всіх аспектах і сприяти становленню України як розвинутої прогресивної держави – помітного учасника в світовому співтоваристві.

Завдяки дисципліні та працелюбності, наші погляди і надії з часом благотворно вплинуть на українську дійсність – реалії тієї країни, де ми народилися і виросли.

Events

НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКСПОРТНИЙ ФОРУМ
4 червня | 2018 | 09:00-18:00
ТПП України, вул. Велика Житомирська, 33
Агрикруиз
8 червня | 2018
Лайнер Rosa Victoria, м. Київ, Україна
I Ukrainian SME Forum ’18
13 – 16 вересня | 2018
КВЦ ПАРКОВИЙ
Ukrainian Energy Week ’18
2-4 жовтень | 2018
м. Київ, Україна
НАЦІОНАЛЬНИЙ ВИНОРОБНИЙ ФОРУМ
8 листопада, 9:00 — 9 листопада, 18:00
ТПП України, вул. Велика Житомирська, 33